Svätí Cyril a Metod Horliví hlásatelia božieho slova a verní pastieri cirkvi

Svätí Cyril a Metod Horliví hlásatelia božieho slova a verní pastieri cirkvi

Autor: Ján Hnilica
Vydavateľ: Alfa
Vydanie: prvé
Rok vydania: 1990
Náklad: 50000
Žáner: Odborná monografia
Formát: 8° Octavo
Počet strán: 364
Stav: dobrý, nepoškodený
Väzba: paperback
ISBN: 80-05-00707-8

3,00 €

Knihu autor napísal pri príležitosti 1100. výročia úmrtia sv. Metoda a v prvom vydaní vyšla v zahraničí. Publikácia je výsledkom dôsledného štúdia historických materiálov.
Zaoberá sa životom a činnosťou sv. Cyrila a Metoda počnúc ich rodiskom. Skúma pôvod Konštantína a Metoda, ich mladosť, štúdiá, pôsobenie, misiu na Morave, cesty do Ríma, smrť sv. Cyrila, Metodovo problematické účinkovanie ako arcibiskupa až po jeho smrť a vyhnanie Metodových žiakov.
Autor dej završuje obnovením cirkevnej samosprávy v Moravskej ríši na žiadosť Mojmíra II. ako dovŕšenia vývoja samostatnej slovenskej cirkevnej provincie, čo bolo sprevádzané latinizáciou liturgie a písma. Prepracovaná stať Osudy hrobu a pozostatkov sv. Cyrila podrobne dokumentuje fakty súvisiace s miestom posledného odpočinku sv. Cyrila. Nové vydanie rozširuje poznatky o hrobe sv. Cyrila pod Bazilikou sv. Klementa v Ríme, kde existuje viacero hypotéz jeho umiestnenia. Zároveň je doplnená kapitola o pôsobení solúnskych bratov v Ríme. Kniha má bohatú dokumentačnú prílohu. Uverejnené dokumenty sú rozšírené o pápežský dekrét Egregiae virtuti, ktorým pápež Ján Pavol II. vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupratrónov Európy.

Súvisiace produkty

Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec

skladom

Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec

2,50 €